Farma Dvůr Výška

Chov ovcí a skotu

Hospodářská zvířata k tradičnímu zemědělství neodmyslitelně patří. Co bychom tedy byli za zemědělce, kdybychom žádná vlastní zvířata neměli? Ze skromných začátků, kdy jsme si do Dvoru Výška pořídili první tři ovečky, se náš chov výrazně rozšířil. Když byste si dnes dali tu práci a obešli všechny naše pastviny a chlévy, napočítáte asi 160 ovcí a tři desítky krav. Nevěříme na velkochovy, naopak – chceme dát našemu dobytku co nejlepší životní podmínky. Všechny ovce i krávy na naší farmě se proto celé dny pasou venku, na slunci a čerstvém vzduchu.

Dvůr Výška - Ubytování na Farmě

Ovce, které ve Dvoru Výška chováme, patří k plemenům Charollais a Suffolk. Charollais jsou ovečky původem z Francie; jde o poměrně mladé plemeno, které se vyznačuje krátkou bílou vlnou. Tyto ovce mají jen minimální množství tuku a patří k nejlepším masným plemenům. Suffolk je plemeno anglické a s mnohem delší tradicí, uznáno bylo už v roce 1810. Ovečky Suffolk poznáte na první pohled, protože na rozdíl od plemene Charollais mají černé hlavy a nohy.

Ovce chováme na maso. Chcete-li si pochutnat na jehněčím mase v garantované BIO kvalitě, stačí říct – pokud budeme o vašem přání vědět s dostatečným předstihem, rádi vám vyjdeme vstříc. Stříhání ovcí je ve Dvoru Výška už tradiční událostí – každoročně se nám hlásí zájemci, kteří by se rádi stříhání ovčí vlny zúčastnili. Pokud byste i vy chtěli při této dnes již exoticky působící činnosti být, dejte nám vědět; budete vítáni!

S chovem skotu jsme začali relativně nedávno: V roce 2010 jsme si pořídili základní stádo, šlo o osmnáct krav převážně plemen Charollais a Limousin. Obojí jsou mohutná masná plemena původem z Francie. Na pastvinách je od sebe poznáte snadno – Charollaisky jsou smetanově bílé, Limousinky mají barvu hnědočervenou. S tím, jak se nám stádo rozrůstalo, v něm postupně přibyli i kříženci jiných plemen.

Ovce a krávy jsou sice v našem zvířectvu zastoupeny nejpočetněji, ale máme samozřejmě i další zvířata – pár prasat, krůty a slepice, králíky, morčata a několik koček (jak už to na venkově bývá, jejich počet se průběžně mění, podle toho, jak se rodí nová koťata). S hlídáním farmy nám pomáhají dva psi; pokud ale u nás jsou ubytováni hosté, držíme oba pejsky mimo, aby hosty případně neobtěžovali.

Práce se zvířaty a péče o ně je základním kamenem naší činnosti. Agroturistika umožňuje všem, kdo mají zájem, aby se o této práci dozvěděli víc. Je pro nás proto samozřejmostí, že zveme dětské i dospělé hosty Dvora Výška, aby si prošli naše zařízení a se zvířaty se seznámili, případně aby si vyzkoušeli jejich krmení. Je kouzelné sledovat  děti, které až do příjezdu k nám nikdy nebyly v bližším kontaktu se zvířetem. Jejich původní ostych a zábrany vždycky rychle zmizí a vystřídá je fascinace  tím, jak se zvířata chovají či jak na ně reagují.  Věříme, že i tímto způsobem dětem pomáháme, aby si vybudovaly vztah k přírodě, poctivým potravinám i práci.