Výlety do okolí

Hrad Orlík

Hrad Orlík

Pokud nedokážete odpočívat dlouho a každou volnou chvilku nejraději věnujete poznávání dalších a dalších krás Česka, Dvůr Výška má v okolí spoustu známých i méně známých míst, která stojí za návštěvu!

K tradičním a velmi populárním turistickým cílům jak pro milovníky historie, tak pro rodiny s dětmi patří hrad Zvíkov (19 km) nebo zámek Orlík (24 km). Zvíkov, který fungoval již v 12. století, bývá nazýván „Králem českých hradů“ a v minulosti zde údajně byly přechovávány české korunovační klenoty. Zámek Orlík je v pramenech poprvé doložen ve století třináctém, v současné době patří Janu Schwarzenbergovi, synovi politika Karla Schwarzenberga. Jak Zvíkov tak Orlík jsou veřejnosti přístupné od dubna do října.

Velmi populárním druhem turistiky se v poslední době stává turistika pivní. Vyzkoušejte i vy, jak chutnají piva z našeho kraje! Nedaleko již zmíněného hradu Zvíkova najdete Pivovarský dvůr Zvíkov, vařící piva Zlatá labuť a Zvíkovský rarášek. Pivovar ve Vysokém Chlumci (17 km) se specializuje na svrchně kvašená piva a ochucené a pšeničné speciály.  V Sedlčanech (25 km) si pochutnáte na výborných pivech z pivovaru Krčín. A k ochutnání vřele doporučujeme i piva Vítek z Prčice (Sedlec – Prčice, 17 km).

Rodiny s dětmi milují jedinečný zážitkový park Zeměráj v Kovářově (10 km). Zapomeňte na předražené a křiklavé zábavní parky a kýčovitá herní centra; Zeměráj chce dospělým i dětským návštěvníkům připomenout krásu a rozmanitost české země a nenásilně povzbudit jejich vztah k přírodě i české historii. Důkazem, že je to správná cesta, je i vítězství v anketě, pořádané agenturou CzechTourism – Zeměráj v roce 2014 obdržel titul „Zážitek na 1000 % pro celou rodinu.“

Bechyně

Bechyně

Vhodným cílem pro celodenní výlety jsou i města Tábor, Bechyně a Písek. Všechna leží ve vzdálenosti okolo 30 km od naší farmy, mají bohatou historii a nabízejí množství památek, restaurací i příležitostí ke kulturnímu vyžití. Nejbližším městem v okolí je Milevsko (7 km). I to je dobrým tipem na výlet – najdete tu restaurace i dětská hřiště, navíc je zde veškerá občanská vybavenost (bankomaty, kino, poliklinika, široké možnosti nákupů…).

Město Písek

Město Písek

Těm z vás, kteří svět nejraději poznávají tak, že se vyhýbají známým cílům a jdou vlastní cestou, doporučujeme procházku po nejbližším okolí. Začít můžete třeba v maličké vesnici Rohozově (1 km). Na návsi stojí kaplička z 19. století, zajímavá je usedlost v jejím sousedství. (Na příznivce stále populárnějšího geocachingu mimochodem v blízkém okolí čeká několik hezkých keší, přičemž nejbližší z nich je právě u Rohozova.) Po zelené turistické značce můžete z Rohozova dojít do malebné Podchýšské Lhoty (2 km), v jejímž okolí je podél cest řada starých udržovaných křížů, a následně do obce Chyšky (4 km). Zde se v roce 1960 natáčel film Všude žijí lidé se Zdeňkem Štěpánkem v hlavní roli; v Chyškách jako učitel působil i Josef Tomášek, který v roce 1912 Dvůr Výška koupil a tím započal jeho novodobou historii.

Další tipy na výlet:

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství

Muzeum Božetice

www.muzeumbozetice.cz

Muzeum milevských maškar

Milevsko muzeum maškar

www.muzeummilevskychmaskar.cz

Zeměráj

zemeraj

www.zemeraj.cz